Alt 26.Mart.2018
  #1
abdtoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Kurucusu
Reklam
Merhaba arkadaşlar.WMT Wordpress otomatik haber botunun beklenen v2 sürümünü sizlere sunuyorum...
Uzun uğraşlar sonucu botumuzu tamamlamış bulunuyoruz.Bot 3 alternatif siteden,HaberTürk,Haber7 ve Hürriyet sitelerinden haber çekiyor.Botumuzu beğeneceğinizden eminim.Çünkü ücretli botlardan neredeyse eksiği yok.

Ve değinmek istediğim bir başka konu ise üyelerimizinin forumda hiç paylaşımlarda bulunmamaları.Ben ve diğer yönetici arkadaşlar sizlere ücretsiz olarak bir çok hizmeti sunmaya çalışıyoruz,bunlarla uğraşırken forumla ilgilenemiyoruz.Sizden ricam forumda bilgi alışverişinde bulunmanız.Bildiklerinizi paylaşmanız.Karşılaştığınız sorunları forumda paylaşmanız hem sizin için hem de aynı sorunu yaşayan diğer kişilere faydalı olacaktır.

Üyelerimize yakındıktan sonra botun özelliklerinden bahsetmeye devam edelim

Bot bir önceki sürüme göre çok daha profesyonelce kodlanmıştır.Manuel haber eklemeye haber düzenleme,etiket düzenleme,kategori seçimi,başlık düzenleme,yayın durumu(yayınla-taslak),küçük resim düzenleme,önizleme gibi neredeyse işinize yarayacak herşey eklendi.

Yeni sürümde artık kod düzenleme işlemi yok.Tüm ayarları bot panelinden gerçekleştirebilirsiniz.

Telif hakkı sorunundan kurtulmanız için haber kaynağı göster seçeneği yine ayarlar üzerinde mevcuttur.Bu özelliği aktif etmenizi kesinlikle öneriyorum.


Bir önceki sürümde otomatik botun çalışması için dosyaların herkese açık olması gerekiyordu.Yani bot dosya adresini bulup giren biri otomatik haber ekletebiliyordu.Bu da güvenlik açısından büyük sorunlar oluşturuyordu.Bu sürümde oluşturulan 20 karakterli bir kod ile sayfaya giriş yapılıyor.Kodu bilmeyen birinin sayfaya girip otomatik botu çalışltırması mümkün değil.Bu konu bot otomatik oluşturup kendisi bulup kullanıyor.Sizin müdahele etmenize gerek yoktur.Ayarlar sayfasından en az haftada bir defa girip güvenlik kodunu değiştirmenizi site güvenliğiniz için öneriyoruz.

Otomatik botun çalışması için Wordpress Cron özelliğini kullandık.Wordpress çalışan ve Cron Job özelliği bulunan bütün hostinglerde Otomatik bot özelliğini kullanabilirsiniz.Videoda otomatik botu anlatmadım çünkü videoda denediğim hosting free hosting idi.Cronjob kısıtlaması vardı.Otomatik bot ayarlarını alt tarafta resimli olarak anlatacağım.
Peki botun özellikleri nelerdir?

Özellikler:
  1. Tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodludur.
  2. 3 alternatif siteden haber çekebilirsiniz.(HaberTürk,Haber7ve Hürriyet)
  3. Manuel haber ekleme sayfasında gelişmiş düzenleme seçenekleri.
  4. Otomatik bot ile siz bilgisayar başında olmasanız bile otomatik haber ekleme özelliği.
  5. Ayarlar sayfasında Kaynak gösterme-gizleme seçenekleri.
  6. Bota dışarıdan erişimi engellemek için güvenlik kodu oluşturarak güvenlik önlemi alınmıştır.Bir nebze olsun güvenlik açığı kapatılmıştır.Otomatik bot ayarları:
Otomatik botu abartmamanızı öneriyorum hosting firmanız hesabınızı askıya alabilir.Çünkü otomatik botu kullanırken girip her seferinde bir çok haberi kontrol ediyor,eğer haber eklenmemişse haberi ekliyor.Bu da sunucuyu yoruyor.Benim önerim sadece aynı anda 2 veya en fazla 3 adet otomatik bot çalıştırmanız.Bu da Son dakikaka kategorileri olabilir.

Otomatik botu kullanabilmeniz için sunucunuzda Cron job yani zamanlanmış görevler özelliğinin aktif olması gerekiyor.Ki neredeyse bütün sunucularda bu özellik mevcuttur.
Bunun için bir kaç ayar yapmanız gerekiyor.Öncelikle Wordpress kurulu olan dizinde wp-config.php dosyasını bulup açın.Bu dosyada aşağıdaki satırı bulup hemen altına vereceğim kod satırını ekleyin.
Bulun:

PHP Kodu:
define('DB_COLLATE'''); 
Altına ekleyin:
PHP Kodu:
define('DISABLE_WP_CRON'true); 
Oluşacak görüntü:

PHP Kodu:
define('DB_COLLATE'''); 
define('DISABLE_WP_CRON'true); 

Bu ayarı yaptıktan sonra kaydetip kapatalım dosyamızı.

Şimdi bot panelinden Ayarlar sayfasına girip otomatik bot ayarlarına gelin.Ve burada max. çekilecek haber sayısını ayarlayın.Her bot çalıştığında girip buradaki sayı kadar haberi kontrol edecek.Sayının artması sunucunuza yük binmesine neden olacaktır.3 olarak ayarlamak ideal olacaktır.

Ardından bot panelinden Otomatik bot bölümüne gelelim.Burada aşağıdaki resimdeki gibi bir görüntü bizi karşılayacak.Bot otomatik olarak sizin wp-cron.php dosyanızın yolunu oluşturacak.Yeşil olan kısım sizin komutunuzdur.Resimdeki gibi değilse yorum ile destek talep edebilirsiniz.

1-Otomatik bot paneli


Hosting panelinizden Cron Job (Zamanlanmış görevler) bölümünü bulup açın.Resmdeki görüntü Cpanel 'den alınmıştır.Sizinki faklı olabilir.Ama hepsinin yapısı aynıdır neredeyse.Bir komutumuz var ve süre ayarı var.
Bu kısım önemlidir.Burada belirttiğiniz sürede otomatik olarak bot dosyaları kontrol edilecektir.Yani bunun süresini azaltmak sunucunuzu yoracaktır.Kullanırken dikkat edin.Aksi halde "hostum aşırı yüklenmeden askıya alındı" gibi yorumları görebiliriz.Her şeyin fazlası zarar.Biz resimde 5 dakikada bir çalışacak şekilde ayarladık.Ve komutumuzu komut kısmına yapıştırıp cron oluşturduk.

2-Cron job oluşturma


Şimdi Cron job yani zamanlanmış görevlerimize eklediğimiz wp-cron.php dosyası her 5 dakika bir çalışarak bütün bot sayfaları kontrol edilecek.Ama henüz otomatik bot panelden kategorilerin ayarlarını yapmadığımız için herhangi bir içerik eklenmeyecek.Sonraki aşamada ise Otomatik panelde bulunan haber sitelerinin her biri için ve her bir kategori için ayrı ayrı ayar yapıyoruz.
Bu kısım çok önemli.Abartmanız halinde sunucunuza aşırı yük binecektir.Cronjob panelden 5 dakika ayarladığımız için bu kısımda 5 dakikadan az süre seçseniz bile 5 dakikada bir kontrol edileceği için sadece 5 dakikada bir içerik eklenecektir.Biraz karışık oldu farkındayım.
Bu kısımda her bir kategori için ayrı ayar yapıyoruz.Benim önerim Son dakika kategorileri 5 dakika olarak ayarlamanız.Diğer kategoriler ise 15 dakika veya daha fazla olarak ayarlamanız.Çünkü diğer kategoriler çok hızlı güncellenmiyor.Boş yere botu çalıştırıp sunucunuzu kasmaya gerek yok.

3-Otomatik bot sayfası


Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

Kurulum:
Kurulum işlemini nasıl gerçekleştirebileceğiniz hakkında bilgi almak için vebotun nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyorum.Video free hostta deneyerek çekilmiştir.Görüldüğü gibi free hostta bile sorunsuz çalışıyor.

<iframe src="https://www.youtube.com/embed/3C4tjgAsvqQ" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Dosyayı yeni hizmetimiz olan WMT Dosya yükleme sistemi üzerinden paylaşıyoruz.Sadece foruma üye olanlar İndirme butonunu görebilecek.Dosyaları indirmek için foruma üye olmanız gerekmektedir.
Son güncelleme: 21.02.2018 10:40
*Bot güncel değil sorunu çözüldü.
*Otomatik bot içindeki resimlerin gösterilmemesi sorunu çözüldü.
*Otomatik yazar güncellemesi sorunu çözüldü
*Otomatik botlar içindeki <b> tagı sorunu çözüldü
*Ayarlar bölümüne bütün ayarları silme butonu eklendi.Butona tıklayarak kurulumu silebilirsiniz.İsterseniz sonra tekrardan kurulum yapabilirsiniz.

Not: Bu tür botlar telif hakkı ihlaline neden olabilir. Bazı siteler kaynak gösterilse bile içeriklerinin yayınlanmasına izin vermiyor. Kullanırken bunu göz önünde bulundurun. Sorumluluk tamamen size aittir.

Önemli: Bot için destek verilmeyecektir. Lütfen yorum yaparken bunu göz önünde bulundurun. Botu her zaman indirebilirsiniz fakat lütfen "bot çalışmıyor, botu nasıl kuracağım, ayarları nasıl yapabilirim yardımcı olun" gibi yorumlar yapmayın.
Konu abdtoprak tarafından ( 6 Gün önce Saat 22:36 ) değiştirilmiştir.
Alt 27.Mart.2018
  #2
JashuaTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı
Hocam öncelikle elinize emeğinize sağlık bot için teşekkür ederim. Dün kurdum botu gayet güzel lakin bir iki sorum oldu dün konu altına yazdım ancak konu silindi sanıyorum. Tekrar buradan sorsam yardımcı olabilir misiniz ?

1. Öne çıkan görselleri çekiyor ancak dosya formatı jpg olmasına rağmen aşağıda ki şekilde oluyor ve ana sayfada sliderda doğal olarak resim yok gibi görünüyor. Kullanılan tema Newspaper 7.8 (değişmeyi düşünüyorum tavsiyeniz varsa alabilirim)2. sorum ise bazı kategorilerde başlık boş içerik sadece image ve kaynak olarak geliyor yani içerik yok yine aşağıda ekran görüntüsü ile göreceksiniz.3. Sorum yine aşağıda resimde göreceğiniz üzere bot güncel değil diyor ve tıkladığımda forumun konu sayfasına gönderiyor bu normal mi ?
Yukarıda ki sorunlarımın hepsi manuel bot'ta oluşan şeyler. Otomatik bot için cron job da ekledim ayarları da yaptım lakin çalışmadı hostingden gerekli kontrolleri henüz yapmadım cron job ile mi alakalı diye. Şu aşamada manuel de ki sorunları çözersem yeterli olacaktır. Sorularımla ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.
Alt 27.Mart.2018
  #3
abdtoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Kurucusu
Öncelikle ben teşekkür ederim. Dün bir talihsizlik sonucu eski konu ve mesajlar silindi. Tekrardan açtım konuyu.

Evet botu denedim bazı kategorilerde sorun var gibi. Sanırım karşı site kodlama yapısını değiştirmiş. O yüzden içeriğe ulaşamıyor bot.

Resim sorununa gelince, sorun sizin sunucunuzla alakalı. Bot güncel olduğu halde güncel değil uyarısı alıyorsanız ve öne çıkan görselde sorun varsa host firmanız sunucunuzda file_get_contents fonksiyonunun çalışmasına izin vermemiş demektir. Bu sorun için firmanızla iletişim kurun, CURL ve file_get_contents fonksiyonlarının kullanılabilir durumda olup, olmadığını sorun.
Alt 27.Mart.2018
  #4
JashuaTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı
Öncelikle talihsizlik için geçmiş olsun.

Bahettiğiniz üzere file_get_contents ve CURL kontrollerini yaptık file_get_contents on durumda idi zaten CURL de izin verildi ancak durumda değişen bir şey olmadı.
Başka bir nedeni olabilir mi ?
Alt 27.Mart.2018
  #5
abdtoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Kurucusu
Resimlerin çekilmesi ve bot güncel durumu file_get_contents ile çalıştırılıyor. Her ikisinde de sorun varsa bundan kaynaklıdır. Başka bir sebebi olamaz.
Alt 27.Mart.2018
  #6
JashuaTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı
Tamam hocam ondanmış cidden bulduk çözdük şimdi öne çıkan görsel geliyor teşekkür ederim.

Ayrıca bir soru daha sormak istiyorum müsaadenizle.

Haberi çektiğinde haber içeriğinde bir veya daha fazla image oluyor bazı haberlerde bunları da kendi sunucumuza çekerek içeriğe ekletme imkanımız var mıdır ?

kaynaktaki linkle değilde kendi localine çekerek oradan image eklenmesi diyebiliriz özetle ?
Alt 27.Mart.2018
  #7
abdtoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Kurucusu
Şuan o özellik mevcut değil. Açıkcası bilerek eklemedim. Çünkü aşırı derecede kasma yapar. Her resimin boyutu 75-100kb belki daha fazla. Her haberde 3-5 tane resim olduğunu düşünün ve Wordpress resim yüklerken tek resim eklemiyor farklı boyutlarda 4-5 tane aynı resmi yüklüyor. Yani hesaplarıma göre bir haber en az 500kb alan kaplayacaktı. Buda küçük çaplı hostingler için büyük bir rakam.
Alt 27.Mart.2018
  #8
JashuaTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı
Düşünceniz mantıklı lakin kaynağı ekle seçeneğinde olduğu gibi dosyaları kendi sunucuna çek ya da çekme aktif/ pasif gibi özelliği ekleyerek tercihe bağlı bıraksanız bence daha iyi olabilir. Mesela bizim botunuzu kullandığımız site kendi sunucumuzda tüm image'lar localimizde her image oto olarak compres olarak optimize oluyor. Sonraki versiyonda bu özelliği bu şekilde tercihe bağlı olarak koyabilirseniz çok güzel olur.
Alt 27.Mart.2018
  #9
abdtoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Kurucusu
Tabi ki olabilir. Bu düşüncenizi göz önünde bulunduracağım.
Alt 28.Mart.2018
  #10
BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı
otomotiv işini her ne kadar haber sitesinden çok çöplük olsa da haber7 de ekonomi botunu otomotiv kısmına uyarlayarak çözdüm de şöyle garip bir durumum var

kategori seçimi bir türlü kaydolmuyor, sadece daha önce girdiğim bir tanesi duruyor onun dışında yeni yazdığım kaydolmuyor, daha doğrusu kaydedildi diyor ancak çıkıp girince gözükmüyor, problem neden olabilir?


« önceki Konuya git | sonraki Konuya git »

Şuan bu sayfada bulunan kişiler: 1 kişi (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Seçenekler
StilTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:48.

Bize Yazin - Webmaster Forumu - Arşiv - Yukarı git
Powered by vBulletin™ Version 3.8.9 Beta 1
Copyright © 2018 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
Yemek tarifleri