Alt 15.Ocak.2018
  #1
abulbl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Kurucusu
Reklam
Fotoğraf Yükleyerek Para Kazanabileceğiniz 11 Site - 2018

İyi bir fotoğrafçı ya da farklı bir objektife sahip misiniz?

Eğer öyleyseniz, fotoğraflarınızı amatör bir fotoğrafçı olsanız bile ‘stock image’ sitelerinde satışa çıkararak para kazanabilirsiniz.

Ve evet, akıllı telefonla çektiğiniz resimlerle bile para kazanabilirsiniz.
Çektiğiniz fotoğrafları paylaşıp para kazanabileceğiniz düzinelerce web sitesi vardır. Ve genellikle oldukça iyi ödeme yaparlar. Siz sadece eşsiz fotoğraflar çekin ve eşsiz fotoğraflar her zaman satılmaya en yakın fotoğraflardır.

Sizin için her sınıftaki fotoğrafçılar için ister amatör ister profesyonel olsun, çektiğiniz bütün fotoğrafları satarak para kazanabileceğiniz 11 en iyi web sitesini bir araya getirdik. Umarım işinizi görür ve para kazanırsınız.
Haydi bu siteleri tek tek açıklayıp sizlerin de para kazanması için bir yol açmış olalım. Şimdiden bol kazançlar diliyorum. Ve sitemize üye olup fikirlerinizi de paylaşmayı unutmayalım. Bir de belki sizin gibi fotoğraf çekip para kazanmak isteyen fakat bu makaleden haberi olmayan kişiler de vardır. Bu yüzden bu makaleyi isterseniz paylaşabilir, internet siteniz varsa yayınlayabilirsiniz.


1. Fotolia

Fotolia, Adobe'nin sahip olduğu bir hazır web sitesidir. Adobe firmasını zaten anlatmaya gerek yok. Dünya çapında bir web sitedir.

Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi Adobe programlarının birçoğunun entegre edildiği bu web sitede resimlerinizi satışa çıkarabilirsiniz. Ve resimlerinizi beğenen kişiler fotoğraflarınızı satın alır. Böylece siz de para kazanırsınız.

Footila web sitesinde sattığınız her resimden yüzde 20 ile 46 arasında komisyon ücreti kazanırsınız. Ne kadar çok fotoğrafınız satılırsa komisyon oranınız artar ve bununla aynı doğrultuda kazançlarınız da artacaktır.

Fotolia’da nakit para kazanmak için kredi kazanmanız gerekir. Ve resimden 1 ile 30 arasında kredi kazanabilirsiniz. Her kredinin değeri 1.40$ değerindedir. Yani 100 kredi kazanırsanız 140$ dolar. Bu da bugün ki kur değer 3.70’lerde olan dolarla çaptığınızda 500 Türk Lirasından fazla eder.

Footila web sitesi, hemen hemen her kategoride ve her konuda çok çeşitli yüksek kalitede resim ve fotoğrafları kabul etmektedir. Bu yüzden bu sitede fotoğraflarınızı satmak istiyorsanız yüksek kalitede fotoğraflar çekmelisiniz. Yoksa tüm emekleriniz boşa gidecektir.

Üye Ol ve Kazanmaya Başla - Footila


2. iStockPhoto

IstockPhoto dünya çapında bilinen en sağlam ve en güvenilir resim ve fotoğraflarınızla para kazanan web sitelerden bir tanesidir. IstockPhoto ile her fotoğraf veya resimden kazanabileceğiniz komisyon oranı yüzde 15 ile 45 arasında değişir.

Özel katkıda bulunanlar çok daha fazla para kazanıyor. Bu nedenle, resimlerinizi yalnızca sitede satmaya hazırızsanız, o zaman kazançlarınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Eğer siteye özel katkıda bulunmuşsanız o zaman çok daha fazla para kazanabilirsiniz. Bu nedenle, çektiğiniz fotoğrafları sadece IstockPhoto web sitesinde satmaya hazırsanız kazançlarınızı maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

iStockPhoto'da oldukça sıkı bir inceleme süreci var - bu nedenle yalnızca yüksek kaliteli resimler yüklediğinizden emin olun.

IstockPhoto web sitesinde çektiğiniz fotoğraflar oldukça sıkı bir incelemeden geçer. Bu yüzden elinizden geldiğince yüksek kalitede fotoğraflar çekmeye dikkat edin.

Çektiğiniz resim veya fotoğraf başına, 1 ile 20 Dolar arasında para kazanabilirsiniz. Fakat kazanacağınız para çektiğiniz resim ve fotoğrafa göre değişecektir. Bu yüzden kaliteli ve eşsiz fotoğraflar çekin ki kazancınızı maksimize edebilesiniz.

Üye Ol ve Kazanmaya Başla - iStockPhoto


3. 123RoyaltyFree

123RoyaltyFree web sitesi daha düşük ödeme yapan resim ve fotoğraf satış sitelerinden biridir.

Katkınıza bağlık olarak sattığınız her resim ya da fotoğraftan yüzde 30 ile 60 arasında para kazanabilirsiniz. Örneğin 4 fotoğrafınız satıldı ve toplam satış 10 dolardır. İşte en az 3 dolar en fazla 6 dolar kazanabilirsiniz. Bu yüzden fotoğraf kalitenizi yüksek tutun ki yüksek oranlı paralar kazanabilesiniz.

Bu yüzden ne kadar çok kaliteli fotoğraf çekip 123RoyaltyFree sitesine yüklerseniz, elde edeceğiniz telif hakkı da o kadar artacaktır ve bu sayede satış şansınız artacaktır. Bu da daha yüksek kazanç demektir.

Başta da belirttiğim gibi 123RoyaltyFree web sitesi diğer sitelere göre daha az ücret verir. Resim başına 0,216 ile 0,432 dolar gibi düşük ücretler kazanabilirsiniz. Bu diğer sitelerle karşılaştırıldığı zaman düşük bir orandır. Fakat, elinizde çok geniş bile fotoğraf koleksiyonu varsa ve bunları paylaşarak para kazanmak istiyorsanız deneye değer bir web sitedir. Hiç yoktan iyidir mantığı burada size para kazandırabilir.

Tüm bunlara ek olarak, 123RoyaltyFree web sitesi fotoğraflarınızı diğer siteler kadar ince eleyip sık dokuyarak incelemez. Bu yüzden elinizdeki fotoğraflar, eşsiz ve güzel fakat kalitesinden şüphe duyuyorsanız buraya yükleyebilirsiniz.

Üye Ol ve Kazanmaya Başla - 123RoyaltyFree


4. PhotoMoolah

PhotoMoolah web sitesi, diğer fotoğraf ve resim paylaşma sitelerine göre biraz farklı bir sisteme sahip web sitedir. Fotoğraflarınızı yukarıdaki web sitelerde yapılanın aksine bir kategori ya da kataloğa ekleyip satamazsınız. PhotoMoolah web sitesinde fotoğraflarınızı farklı fotoğraflar yarışmalarına koyarak para kazanırsınız.

Her yarışmada kazanabileceğiniz ödül miktarı 100 ile 200 arasındadır. Eğer herhangi bir yarışmada bir fotoğrafınız kazanırsa o zaman PhotoMoolah web sitesinden çok yüksek oranda iyi paralar kazanabilirsiniz. Böyle düşünelim yukarıdaki web sitelere 1000 fotoğraf eklersiniz ay sonunda 200-300 dolar kazanabilirsiniz. Fakat burada elinizdeki herhangi bir fotoğraftan – tabii ki fotoğraf eşsiz ve göze hitap ediyorsa – 200 dolara kadar para kazanabilirsiniz. Tabii ki ilk okuyuşta bu cazip gelebilir. Ama ödül oranının yüksek olması kazanmanın da zor olduğunu gösterir diye düşünüyorum.

Tek yapmanız gereken siteye üye olduktan sonra sitedeki yarışmalara bakmak ve doğru zamanda doğru yarışmaya fotoğrafınızı yükleyerek kazanmak. Böylece çok yüksek paralar kazanabilirsiniz.
Ve eğer kazanırsanız, burada kazanacağınız meblağ belki de ana gelirinizden daha fazla olabilir.

Üye Ol ve Kazanmaya Başla - PhotoMoolah


5. Snapped4U

Snapped4U web sitesi, farklı temalarla fotoğraf ve resimlerinizi kabul eden diğer fotoğraf satış web sitelerinin aksine, sadece düğün, festival ve konser gibi aktivitelerin olduğu resim ve fotoğrafları kabul eden bir portre fotoğrafçılık web sitesidir.

Yukarıda yazdığım özelliklerde resim ve fotoğraflara sahipseniz Snapped4U web sitesi sizin için mükemmel bir alandır. Çünkü sadece belli aktivitelerde resim ve fotoğrafları kabul ettiği için rekabet azdır. Bu da daha resim ve fotoğraflarınızı satmak için daha fazla şansınız var anlamına gelmektedir.

Snapped4U web sitesinde 5 doların altında sattığınız her resim ya da fotoğraftan 0,50 dolar kazanabilecekken, 5 dolar üzerinde sattığınız her fotoğraftan %10 komisyon kazanacaksınız. Örneğin 25 dolarak sattığınız bir fotoğraftan 2,5 dolar kazanırsınız.

Tabii ki yukarıdaki sitelerle karşılaştırırsak Snapped4U web sitesi çok daha az para kazandırır. Fakat rekabet işin içine girerse bu kez de diğer sitelerin aksine Snapped4U web sitesi sizin için avantaj teşkil eder. Burada karar tamamen sizin. Ya yüksek komisyonlu web sitelerinde binlerce kişi ile rekabete girerek iyi oranlarda paralar kazanırsınız ya da Snapped4U web sitesinde düşük komisyonla fakat rekabetsiz bir ortamda resim ve fotoğraflarınızı satabilirsiniz. Resimlerinizin kalitesine göre karar verin derim.

Üye Ol ve Kazanmaya Başla - Snapped4U


6. Instaprints

Çoğu insan Instagram'ı bir sosyal paylaşım ağı ve resim paylaşım sitesi olarak düşünüyor - ancak Instagram fotoğraflarınızdan para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Çoğu insan gibi bende bu konudaki makaleleri okumadan önce instagram’ın sadece insanların fotoğraflarını paylaştığı bir sosyal medya sitesi olduğunu düşünüyordum. Fakat instagram’da fotoğraflarınızdan para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Eminim birçok kişi hayır demiştir bile ve anlamsız bir şekilde ekrana bakıyor ve nasıl diyordur.

İnstagram web sitesi doğrudan resim ve fotoğraflarınız için ödeme yapmaz, fakat Instaprints aslı bir web sitesinden yüklediğiniz resim ve fotoğraflardan para kazanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken şey, İnstagram hesabınızı Instarpints hesabınıza bağlamaktır. Ve sonra resim ve fotoğraflarınızı fiziksek baskılar şeklinde satabilirsiniz. Fiziksel baskıyı tabii ki biraz açmak gerekir.
Resimlerinizi çeşitli fiziksel şekillerde satabilirsiniz, örneğin:

• Poster olarak,
• Tuval olarak,
• T-shirt baskısı olarak,
• Telefon durumları olarak,
• Yastık baskısı olarak,
• Akrilik dediğimiz yüne benzer yapay elyaf olarak,
• Tebrik kartı olarak,
• Duş perdesi ve daha fazlası


gibi şekillerde fotoğraflarınızı Instaprints web sitesinden satabilirsiniz.

İnstagram resimlerinizi Instaprints web sitesinde satmanın en iyi yönlerinden bir tanesi, satışa çıkardığınız fotoğrafların fiyatını kendinizin belirleyebilmesidir.

Instaprints web sitesi, alıcının seçtiği fiziksel baskıyı basar ve alıcıya gönderilmesini sağlar. Siz ise sadece takip edersiniz. Tabii ki bu arada bol bol fotoğraf yüklemeye devam.

Instaprints web sitesine yüklediğiniz fotoğrafların satılması durumunda fotoğraf başına 5 dolar ile 50 dolar arasında bazen 50 dolardan da fazla para kazanabilirsiniz.

Üye Ol ve Kazanmaya Başla - Instaprints


7. CanStockPhoto

Yedinci sıra olan CanStockPhoto.com web sitesinde ise satılan her resim ya da fotoğraf başına 0,50 ile 12,50 dolar arasında para kazanabilirsiniz.

CanStockPhoto.com web sitesinde satılan resim başına ücret düşük olsa da bu sitede resimlerinizin kabul edilmesini sağlamak daha kolay olabilmektedir.

Resim ve fotoğraflarınızı bu web sitesinde paylaşarak para kazanmak için tek yapmanız gereken şey siteye üye olduktan sonra seçtiğiniz üç fotoğrafı – ilk yolladıklarınız mümkünse en kaliteli fotoğraflarınız olsun – incelemeye göndermenizdir. Genellikle aynı gün içinde geri dönüş yapan CanStockPhoto.com para kazanmak için ideal bir yerdir.

CanStockPhoto.com web sitesinde komisyon ücretlerinden de bahsetmek gerekir. Bu web sitesinde satılan her resim ve fotoğraftan size düşen komisyon oranı yüzde 20 ile yüzde 50 arasında değişkenlik gösterir. Örnek verecek olursam 5 resminiz 50 dolara satıldı diyelim. Size düşecek en düşük para miktarı 10 dolar ile en yüksek para miktarı 30 dolar olacaktır.

Üye Ol ve Kazanmaya Başla - CanStockPhoto


8. DreamsTime

DreamsTime web sitesini de iyi ödeme yapan web siteleri arasında saymak doğru olacaktır.
DreamsTime web sitesinde satılan her resim başına 1 dolar ile 40 dolar arasında para kazanabilirsiniz. Bu da iyi bir orandır. Hele ki günümüz şartlarında…

DreamsTime web sitesindeki komisyon ücreti – bir başka deyişle telif hakkı ücreti – yüzde 25 ile yüzde 50 arasında değişkenlik gösterir. Örneğin 20 dolara sattığınız bir resimden 5 dolar da kazanabilirsiniz 10 dolarda.

Ancak resimlerinizi sadece ve sadece DreamsTime web sitesinde satacağınızın garantisini verirseniz satılan bütün resimlerde yüzde 60 komisyon ücreti kazanırsınız. Bu da çok yüksek bir ücrettir.

Tabii ki DreamsTime web sitesi bu kadar yüksek ücret veriyorsa resim ve fotoğraflarınızı orada yayınlamak o kadar kolay değildir. Sitenin gönderdiğiniz resim ve fotoğrafları inceleme süreci diğer web sitelere göre bir daha katıdır. Bu nedenle sadece en yüksek kalitedeki resim ve fotoğraflarınızı yüklediğinizden emin olun. Sonra hayal kırıklığı yaşarsınız.

Üye Ol ve Kazanmaya Başla - DreamsTime


9. Crestock

Crestock web sitesinde satılan her resim ve fotoğrafınızdan yüzde 20 ile yüzde40 arasında komisyon ücreti kazanabilirsiniz. Yani 20 dolarlık satıştan size kalacak olan pay 4 ile 8 dolardır. Kötü bir oran değil.

Ortalama olarak satılan her resim ve fotoğraf başına 0,25 ile 0,40 dolar arasında ödeme alırsınız.
Tabii ki yukarıdaki web sitelerle karşılaştırınca bu oranlar yüksek değil, fakat işin inceleme sürecine gelirsek oldukça kolaydır diyebilirim. Böyle bir strateji uygulayabilirsiniz. Kaliteli fotoğraflarınızı yüksek ücret veren web sitelerinde satışa çıkarırken, kalitesinden emin olmadığınız resim ve fotoğrafları burada satışa çıkarabilirsiniz.

Sitenin bir başka güzel özelliği ise içinde insan olan fotoğrafları da kabul etmesidir. Böylece insanlarında içinde bulunduğu eşsiz manzaralar eşliğinde farklı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Üye Ol ve Kazanmaya Başla - Crestock


10. BigStockPhoto

BigStockPhoto web sitesi, elindeki resim ve fotoğrafları satmak isteyen kişiler için bir başka harika web sitesidir.

BigStockPhoto web sitesi, satışı yapılan her resim ve fotoğrafınız için sizlere yüzde 30 komisyon ücreti verir. Yani her 5 dolarlık satışta size 1.50 dolar kalır. Buna ek olarak her indirme başına 0,50 ile 25 dolar arasında para kazanma şansınızda mevcut.

BigStockPhoto web sitesi, manzara resimlerinden yiyecek resimlerine kadar birçok alanda resim ve fotoğraflarınızı kabul etmektedir.

Üye Ol ve Kazanmaya Başla - BigStockPhoto


11. RedBubble

RedBubble, resim ve fotoğraflarınızı farklı şekillerde satmanıza olanak sağlayan bir web sitesidir.
Resim ve Fotoğraflarınızı satabileceğiniz biçimler:

• Telefon durumu olarak,
• T-shirt baskısı olarak,
• Notebook bilgisayarlar için,
• Torba poşetler için,
• Tuval olarak,
• Yorgan baskısı olarak,
• Metal baskısı olarak
ve daha fazla biçimde resimlerinizi satabilirsiniz.

RedBubble web sitesi diğer fotoğrafçılık web sitelerine göre oldukça farklı bir fiyatlandırma sistemine sahiptir.

Size herhangi bir şekilde komisyon ya da satış oranında pay tahakküm etmez. Bunun yerine, satışta bulunan her resim ya da fotoğraf için bir taban oranı belirler. Bu taban oranı resim ya da fotoğrafınızın taban maliyetini kapsamaktadır. Taban oranını belirledikten sonra taban fiyatının bir yüzdesi alınır ve bu yüzde sizin kar marjınız olur.

Daha iyi açıklayabilmek için bir örnekle anlatmak isterim. Büyük çerçeveli ya da T-shirt baskılı bir fotoğrafınız satıldı. Ve bu fotoğrafınızın fiyatı 120 Türk Lirasıdır. RedBubble web sitesinin sizin fotoğrafa belirlediği taban oranının %20 ek fiyat ekleyerek sizin fotoğrafı 120 Türk Lirasına sattığı için sizin hesabınıza 20 Türk Lirası olacaktır. Yani 120 Liranın 100 Türk Lirası RedBubble web sitesinin 20 Türk Lirası ise sizin kazancınızdır.

RedBubble web sitesindeki ortalama kar marjı %17’dir. Ancak istediğiniz kar marjını belirlemekte serbestsiniz. Tabii ki burada yüksek kar marjı ekleyebilirsiniz fakat fiyat yükseleceğinden müşteriler alacak mı? Bunu da hesaba katmalısınız.

Üye Ol ve Kazanmaya Başla - RedBubble


Bonus: Etsy

Etsy web sitesinin, sadece el işleriniz ve ev eşyalarınızı satacağınız bir yer olmadığını buna ek olarak;
Fotoğraflarınızı da satabileceğinizi biliyor muydunuz?

Etsy web sitesi kendine sadece %3,5’lik bir komisyon ücreti alırken, her satıştan ayrıca 20 centlik bir ücret alıyor. Bu yukarıdaki sitelerle karşılaştırdığımız zaman oldukça konik bir rakam. Ama sizin için büyük bir fırsat!

Bu yüzden elinizdeki bütün fotoğrafları burada satarak satışlardan gelecek kazançları maksimize edebilirsiniz ki yukarda belirttiğim oranlar buna son derece yardım edecek nitelikte.

Ve bunlara ek olarak en iyi şey ise, resim ve fotoğraflarınızın fiyatlarını kendinizin belirleyebiliyor olmasıdır. Ve çoğu resim fotoğraf satıcısı, resim ve fotoğraf başına 10 ile 100 dolar arasından bir gelir elde ettiğini belirtir. Bu da fotoğrafçılar için çok büyük bir nimet değildir de nedir? Birisi açıklasın bana bunu

Tabii ki Etsy, resim ve fotoğrafları satmanız için oldukça karlı bir yer olsa da, asıl amacı fotoğraf satmak üzerine bir web site olmadığı için ekstra çaba sark etmeniz gerekir. Eğer diyorsanız ki kendimde bu çabayı harcayacak gücü ve zamanı bulabiliyorum. O zaman yukarıdaki sitelere bulaşmadan Etsy web sitesinde fotoğraflarınızı satmaya başlayın.

Ve burada pazarlama gücünüz, sabrınız ve insanları cezbetme gibi özellikleriniz sizi ileride çok zengin bir fotoğrafçı haline getirebilir ki neden olmayasınız?

Buna ek olarak kendiniz baskı yapıyorsanız yine burada satış yapabilirsiniz.


Üye Ol ve Kazanmaya Başla - EtsySonuç:

Geldik sonuç kısmına…

İster akıllı telefonunuz olsun ister en kalitelisinden bir Canon kameranız. Cihazınızı kullanarak birçok fotoğraf çekmek mümkün. Ve bu sitelerde resim ve fotoğraflarınızı satarak para kazanmanız son derece imkan dahilindedir.

Yüklediğiniz resim ve fotoğraflar web sitelerdeki kategorilerle tutarlılık içinde olsun ve her site hakkında en çok hangi fotoğraflar satılıyor, neye talep var, neye yok, ortalama fiyatlar ne kadar, hangisinde en az fotoğrafla en çok araya kazanabilirim gibi araştırmalar yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü elinizdeki bir fotoğraf bit sitede 5 dolar gibi bir fiyata satılabilirken bir başka sitede 15 dolara satılabilir.

Bunu yaparsanız zaten kralsınız. Keyifle yaşar ve fotoğraflar çekmeye devam edebilirsiniz.

Bu nedenle, bu sitelerden bazılarını deneyin ve gerçekten gelirinizi artırabilirsiniz!

Tüm bu yazdıklarımı okuduğunuzu kabul ederekten, bu sitelerden bazılarını deneyin ve gerçekten gelirinizi artırın ya da gelir sahibi olun. Sonuç olarak resimler bilgisayarınızdaki resim klasöründe kalacağına paralar ceketinizin iç cebinde ya da cüzdanınızın içinde olsun daha iyi bence. Bol Kazançlar…


« önceki Konuya git | sonraki Konuya git »

Şuan bu sayfada bulunan kişiler: 1 kişi (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Seçenekler
StilTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 10:12.

Bize Yazin - Webmaster Forumu - Arşiv - Yukarı git
Powered by vBulletin™ Version 3.8.9 Beta 1
Copyright © 2019 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
Telefon zil sesleri | Prezeci.com